Ako správne vybrať kvalitný matrac

Ako správne vybrať matrac?

Spánok je pre naše telo a myseľ nesmierne dôležitý. Aby sme sa cítili nahor plne energizovaní, potrebujeme kvalitný spánok, ktorý je hlboký, neprerušovaný a trvá dostatočne dlho. Každý z nás má iné potreby, pokiaľ ide o spánok, a je dôležité pochopiť, ako môže typ nášho matraca ovplyvniť kvalitu nášho spánku.

Typ matraca, na ktorom spíme, môže mať značný vplyv na to, ako dobre sa nám darí zaspať a na kvalitu spánku po celú noc. Pri výbere matraca by sme mali zvážiť niekoľko faktorov.

1)Účel využívania (každodenné alebo občasné)

- Pre pravidelné a dlhodobé používanie sú určené matrace z latexovej peny, taštičkové (boxspring) matrace.

- Z HR peny, sendvičové a pružinové matrace sú kompromis medzi úžitkovou hodnotou a ich obstarávacou cenou.

- Na príležitostné spanie stačí matrac z PUR peny.

 

2)Tvrdosť matraca a materiál. Tvrdosť u matracov máme uvedenú v rozsahu 1-5

- Namäkšie matrace sú latexové alebo matrace zo studených pien. Veľmi obľúbené sú matrace s použitím pamäťových pien alebo topperov (krycí matrac, matracový top, prístelka, „čabraka“ – vrchný matrac). Tieto matrace sa dobre prispôsobujú telu, zabraňujú otlakom. Uvítajú ich seniori alebo osoby trpiace kĺbovými problémami.

- Najčastejšie sú používané stredne tuhé matrace, ktoré udržujú chrbticu v rovine. Jedná sa o penový, sendvičový, pružinový a taštičkový (boxspring) matrac.

- Tuhšie matrace bývajú často vystužené kokosovým rúnom, ktoré matracom dodá nielen vyššiu tuhosť, ale aj priedušnosť.

- Najtvrdšie matrace sú určené osobám vyššej váhovej kategórie. Špeciálne profilovanie a voľba pien s vyššou objemovou hustotou umožňujú vyrábať matrace s väčším počtom anatomických zón pre lepší spánok.

Viac zónového matraca je možné tiež vyrobiť u taštičkových (boxspring) matracov. Zóny vytvárame kombináciou rôznych tuhostí použitých pružiniek v textilných puzdrách.

Obľúbené sú tiež matrace s dvojitou tuhosťou, kedy môžete využívať tú stranu matraca, ktorá Vám viac vyhovuje.

 

3) Pre koho je matrac určený

- Matrac do detských postieľok, kde je veľmi obľúbené používanie matracov z kokosového rúna alebo PUR peny.

- Pre deti a študentov odporúčame tvrdšie matrace bez profilových zón a neodporúčame matrace z pamäťových (lenivých) pien.

- Najširšia ponuka matracov je pre dospelých, kde si každý vyberie podľa svojich individuálnych preferencií.

- Pre seniorov odporúčame skôr mäkší matrac a tiež je veľmi vhodná vyššia plocha na ležanie pre ľahké vstávanie.

- Na príležitostné spanie (chaty, matrace pre hostí...) sú vhodné skladacie matrace alebo lacnejšie PUR matrace.

- Do hotelov sú vhodné vyššie matrace s vysokou životnosťou. Kvalitný vysoký pružinový matrac a taštičkový (boxspring) matrac.

 

4) Nosnosť matraca

Medzi najdôležitejšie kritériá patrí hmotnosť užívateľa matraca. Podľa toho zvolíme typ matraca, kedy hmotnosť užívateľa bude v strede rozsahu matraca. Ďalej je veľmi dôležitá priedušnosť matraca. Pot, ktorý zostane v matrac uväznený, je ideálny na množenie roztočov. K lepšiemu odvetraniu matraca pomáhajú pružinové rošty, priečne prierezy, nopy na horných doskách alebo špeciálne vrstvy z prírodných vysoko priedušných materiálov ako sú kokos... Ďalej je veľmi dôležité, či matrac bude uložený na vzdušnom lamelovom rošte alebo na pevnom rošte bez možnosti prúdenia vzduchu .

 

5)Všeobecné informácie a odporúčania

Rozmer matraca. Dĺžka matraca by mala byť o 20-30 cm dlhšia ako používateľ. Pre dospelých sa odporúča šírka matraca 90 cm. Výška matraca by mala byť minimálne 15 cm, ale aj výška ležacej plochy je veľmi dôležitá pre ľahké vstávanie. Poťah matraca by mal byť snímateľný, prateľný. U detí, ktorým sa stávajú občasné nočné príhody alebo pre osoby dlhodobo choré, upútané na lôžko odporúčame používať chránič matracov.

Matracový chránič je veľmi praktickou pomôckou, vhodný je aj pre alergikov, pretože zabraňuje množeniu roztočov a baktérií. Chránič matracov sa ľahko udržuje (pranie pri teplote max. 60 °C). Matracový chránič nežehlíme, nebielime ani chemicky nečistíme.

 

6)Atypické rozmery matracov a roštov

V našom internetovom obchode je možné tiež zakúpiť matrac atypických rozmerov. Stačí e-mailom zaslať dopyt s požadovanými rozmermi matraca alebo lamelového roštu. Ďalej je dôležitý kontakt na Vás, aby sme mali kam zaslať cenovú ponuku. Keďže sme výrobcovia máme krátke dodacie lehoty a priaznivé ceny.